If an aircraft is in steady level flight and weighs 2500 kg then, find lift at the given flight condition.

A)
24.525KN
B)
24525kg
C)
2500 N
D)
35000kg

Correct Answer :   24.525KN


Explanation : Given, a steady level flight and mass m = 2500kg
Lift = m*g = 2500*9.81=24525N = 24.525 KN.