Calculate how much power will require to maintain cruise speed of 120 m/s if thrust required is 1KN. Consider steady level flight.

A)
120KW
B)
110N
C)
120N
D)
129W

Correct Answer :   120KW


Explanation : Power = thrust*velocity = 120*1 = 120KNm/s = 120KW.