Find the approximate value of climb angle if Thrust is 1500N, drag is 1000N and weight of the aircraft is 2500N.

A)
1 degree
B)
11.53 degree
C)
30 degree
D)
40 degree

Correct Answer :   11.53 degree


Explanation : Given, steady climb, Thrust=1500N, drag D=1000N, weight W=2500N.
Climb angle = arcsine [{T-D}/W] = arcsine [{1500-1000}/2500] = 11.53 degree.