If stall speed of the aircraft is 10m/s then, find the approximate value of takeoff speed.

A)
11m/s
B)
9m/s
C)
7m/s
D)
1m/s

Correct Answer :   11m/s


Explanation : Takeoff speed = 1.1*stall speed = 1.1*10 = 11m/s.